2018 Volleyball Awards

DI NJCAA District All-Tournament Team l DI FCSAA All-State | DII NJCAA District All-Tournament Team | DII FCSAA All-StateAll-Mid-Florida l All-Panhandle l All-Southern l All-Suncoast | All-Sun-Lakes


DI NJCAA District All-Tournament Team

Tiziana Baumrukova, Miami Dade; Chiara Bosetti, Polk State; Maria Palacios, Miami Dade; Maria Mancinelli, Florida State College-Jacksonville; Rafaela Biegelmeyer, St. Petersburg; Weiying Wu, Polk State; Samaret Caraballo, Miami Dade; Nicolette Ramos, Florida State College-Jacksonville; Lindsay Glynn, Indian River State; Harper Smith, Richard Bland; Diana Carranza, Polk State; Scherine Dahoue, Miami Dade

Most Outstanding Player: Tiziana Baumrukova, Miami Dade
Coach of the Year: Kiko Benoit, Miami Dade


DI FCSAA All-State

Tiziana Baumrukova, Miami Dade; Mariane Cassiano, Polk State; Kimberlie Apolinario-Currea, Miami Dade; Andressa Praise, St. Petersburg; Nicolette Ramos, Florida State College-Jacksonville; Brooke Rudd, Santa Fe; Rafaela Biegelmeyer, St. Petersburg; Leah Wilcox, Santa Fe; Aixa Vigil, Polk State; Ina Gosen, Hillsborough; Lyndsey Glynn, Indian River State; Marina Cruz Pereira, Central Florida

Ilida Medero Award (Player of the Year): Tiziana Baumrukova, Miami Dade 
Roberta Stokes Academic Award: 


DII NJCAA District All-Tournament Team

Emma Gray, Lake-Sumter State; Gabriela Hernandez, Lake-Sumter State; Talyn Allard, Lake-Sumter State; Camden Bitter, Pasco-Hernando State; Abby Epstein, Pasco-Hernando State; Caslin Layer, Pasco-Hernando State; Hannah Foecker, St. Johns River State; Emma Rustenbergh, South Florida State

Most Outstanding Player: Emma Gray, Lake-Sumter State
Coach of the Year: Amanda Phelps, Lake-Sumter State


DII FCSAA All-State

Camden Bitter, Pasco-Hernando State; Emmy Gray, Lake-Sumter State; Hannah Foecker, St. Johns River State; Abby Epstein, Pasco-Hernando State; Gabriela Hernandez, Lake-Sumter State; Morgan Church, Pasco-Hernando State

Player of the Year: Camden Bitter, Pasco-Hernando State


All-Mid-Florida Conference

First-team

Marina Cruz Pereira, Central Florida; Veronica Brod Farias, Central Florida; Amanda Lebioda, Central Florida; Mariane Cassiano, Polk State; Aixa Vigil, Polk State; Chiara Bosetti, Polk State; Yasmin Kuck, Daytona State; Taylor Garcia, Daytona State

Second-team

Diane Carranza, Polk State; Nicole Rodriguez, Daytona State; Maria Idjilov, Central Florida; Gardieliz Laureano, Daytona State; Weiying Wu, Polk State; Maddy Campbell, Eastern Florida State; Laura Azevedo, Eastern Florida State; Erin Arbour, Eastern Florida State

Player of the Year: Mariane Cassiano, Polk State
Coach of the Year: German DeValle, Polk State


All-Panhandle Conference

First-team

Nicolette Ramos, Florida State College-Jacksonville; Brooke Ruud, Santa Fe; Leah Wilcox, Santa Fe; Elizabeth Thompson, Pensacola State; Karen Morales, Florida State College-Jacksonville; Krystal Santiago, Florida State College-Jacksonville; Baylee Young, Pensacola State; Jocelyn Garcia, Santa Fe; Jordan Shoemaker, Santa Fe; Connie Andujar, Florida State College-Jacksonville; Olivia Beauchain, Pensacola State; Robyn Krause, Pensacola State

Second-team

Hannah Rodriguez, Santa Fe; Galio Iveanie, Florida State College-Jacksonville

Player of the Year: Nicolette Ramos, Florida State College-Jacksonville 
Coach of the Year: Nick Cheronis, Santa Fe


All-Southern Conference

First-team

Tiziana Baumrukova, Miami Dade; Kemberlie Correa, Miami Dade; Lindsay Glynn, Indian River State; Raytchelle Miranda, Broward; Valeria Alegrias, Miami Dade; Fiorela Murillo, Miami Dade; Maria Angelica Palacios, Miami Dade; Jada Bivins, Indian River State; Jenna Erwin, Indian River State; Rebecca Sills, Indian River State; Jennevy Santos, Palm Beach State; Mya Thomas, Broward

Second-team

Veronika Boudova, Broward; Rafaela Nogueira, Broward; Mia Thomas, Broward; Maria Acosta, Broward; Scherine Dahoue, Miami Dade; Jacki Schmitz, Indian River State; McKenna Tyson, Indian River State; Madison Monahan, Palm Beach State; Amanda Gross, Palm Beach State; Joanne Dania, Palm Beach State; Sydney Ashner, Palm Beach State; Madison Adkins, Palm Beach State

Player of the Year: Tiziana Baumrukova, Miami Dade 
Coach of the Year: Kiko Benoit, Miami Dade


All-Suncoast Conference

First-team

Ina Gosen, Hillsborough; Andressa Parise, St. Petersburg; Rafael Biegelmeyer, St. Petersburg; Sydney Jaco, State College of Florida; Elena Ciulli, Hillsborough; Roberta Ribeiro, St. Petersburg; Ewine Gusgetti, State College of Florida; Nikoleta Kandic, State College of Florida; Olivia Piazza, Hillsborough; Kyce Martins, St. Petersburg; D.J. Proper, Hillsborough; Emily Sauceda, State College of Florida

Player of the Year: Ina Gosen, Hillsborough
Coach of the Year: Scott White, St. Petersburg


All-Sun-Lakes Conference

First-team: Camden Bitter, Pasco-Hernando State; Emmy Gray, Lake-Sumter State; Hannah Foecker, St. Johns River State; Abby Epstein, Pasco-Hernando State; Gabriela Hernandez, Lake-Sumter State; Morgan Church, Pasco-Hernando State

Second-team: Jordyn Pruski, St. Johns River State; Lindsey Grossman, St. Johns River State; Emmy Rustenberghe, South Florida State; Madison Daniel, Gulf Coast State; Amanda Berecz, Lake-Sumter State; Monet Butler, South Florida State

Player of the Year: Camden Bitter, Pasco-Hernando State